تحقیقات گسترده ناسا و بوئینگ در مورد پرتاب استارلاینر که با شکست مواجه شده بود

تحقیقات گسترده ناسا و بوئینگ در مورد پرتاب استارلاینر که با شکست مواجه شده بود

پرتاب آزمایشی کپسول استارلاینر در دسامبر سال گذشته با شکست مواجه شده بود. پس از این پرتاب و قرار گیری نادرست در مدار، ناسا و بوئینگ برای یافتن علت این اتفاق تحقیقات خود را آغاز کردند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تکنا و به نقل از New Atlas، تحقیقات گسترده برای یافتن چرایی شکست پرتاب استارلاینر توسط تیم تحقیقاتی ناسا و بویینگ به پایان رسیده و پس از آن ۸۰ نکته مهم برای ماموریت آینده در نظر گرفته شده است.

استارلاینر در ۲۰ دسامبر سال گذشته برای انجام یک پرواز آزمایشی بدون سرنشین به مدار پرتاب شد که به طور نادرست در مدار قرار گرفت. بروز یک نقص علت ایجاد این اتفاق بود. در هر حال تیم کنترل این کپسول توانست آن را کاملا سالم به زمین باز گرداند. پس ازآن ناسا و بویینگ برای یافتن اشتباه و کشف مشکل با تشکیل یک تیم تحقیقاتی تلاش کردند تا از بروز آن در آینده جلوگیری کنند.

در این بررسی ها آمده است که سه مشکل اصلی باعث پیدا شدن این نقص فنی شده بود. ۲ اختلال در سیستم نرم افزاری و یک اختلال مربوط به سیستم ارتباطی بوده است. پس از کشف، موارد مشکلات نرم‌افزاری چندی پیش برطرف شده است و اکنون تیم بررسی در حال برطرف کردن نقص ارتباطی هستند. نقص ارتباطی مورد نظر نیز مربوط به قطع ارتباطی فضا به زمین و عدم کنترل ماموریت در جلوگیری از مشکلات نرم افزاری در زمان پرواز بوده است. این تیم بررسی همچنین ۸۰ توصیه برای بویینگ و ناسا ارسال کرده است تا بتواند در آینده و در پرواز بعدی اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه را گوشزد کند.