6 تکنولوژی جدید باورنکردنی و موقعیت های شغلی آنها

فناوری در حال حاضر به سرعت در حال پیشرفت است. با پیشرفت تکنولوژی، تغییرات و حتی پیشرفت سریعتر میسر می شود و موجب شتاب تغییرات می شود، تا زمانی که این تغییرات با سرعت تصاعدی انجام پذیرند.

شغل های مبتنی بر فناوری با همان سرعت تغییر نمی کنند، اما آنها تکامل می یابند. کارگر فناوری اطلاعات قرن بیست و یکم به طور مداوم در حال یادگیری است چه ضرورت داشته باشد چه نداشته باشد.

این برای شما چیست؟ این بدین معنی است که باید با روند پیشرفت تکنولوژی در حال حرکت بود. و این بدان معنی است که چشم هایتان را به آینده متمرکز کنید.

چه مهارت هایی نیاز دارید که بدانید؟ و در چه نوع شغل هایی که می خواهید واجد شرایط خواهید بود؟

در اینجا، هشت روند تکنولوژیکی در سال ۲۰۱۹ و برخی از مشاغلی که توسط این روند ها ایجاد می شود را برای شما آورده ایم. وقت یادگیری یکی از این شغل های جدید، الان است.
۱- هوش مصنوعی AI
هوش مصنوعی یا AI در سالهای اخیر میزان زیادی توجه را دریافت کرده و همچنان تمرکز بر آن ادامه دارد، زیرا تأثیرات آن بر نحوه زندگی، کار و بازی ما، تنها در مراحل اولیه خود است. علاوه بر این، سایر شاخه های هوش مصنوعی نیز توسعه یافته است.

از جمله یادگیری ماشین ها، که ما در ادامه مورد آن را توضیح خواهید داد. AI به سیستم های کامپیوتری ساخته شده برای تقلید هوش انسانی گفته می شود و کارهایی مانند شناسایی تصاویر، گفتار یا الگو ها و تصمیم گیری را انجام می دهد. AI می تواند این وظایف را سریع تر و دقیق تر از انسان انجام دهد.

AI از سال ۱۹۵۶ تا کنون به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و در حقیقت، پنج نفر از شش آمریکایی از خدمات AI ، در هر روز، یک بار استفاده می کنند.

خدماتی از جمله برنامه های ناوبری، سرویس های جریان، اساتید شخصی گوشی های هوشمند، برنامه های اشتراک گذاری ، دستیار شخصی و دستگاه های خانگی هوشمند.

علاوه بر استفاده مصرف کنندگان، AI برای برنامه ریزی قطارها، ارزیابی خطرات تجاری، پیش بینی تعمیر و نگهداری و بهبود بهره وری انرژی و … استفاده می شود.
هوش مصنوعی بخشی از آنچه ما به طور گسترده به آن به عنوان “اتوماسیون” اشاره می کنیم است. اتوماسیون یک موضوع داغ است به علت اینکه با اجرا شدن هر چه بیشتر اتوماسیون ها، افراد بیشتری شغل خود را از دست می دهند. کارشناسان می گویند که اتوماسیون تا سال ۲۰۳۰ ، ۷۳ میلیون کار دیگر را از بین می برد. با این وجود، اتوماسیون باعث ایجاد شغل و حذف آنها می شود. به خصوص در زمینه AI

صاحب نظران پیش بینی می کنند که مشاغل در AI تا سال ۲۰۲۰ تعداد ۲۳ میلیون نفر را به خود اختصاص دهد. برنامه نویسی، آزمایش، پشتیبانی و تعمیر و نگهداری چند مثال از مشاغل حول محور AI است. معماری هوش مصنوعی یکی از این کارهاست.
۲- یادگیری ماشین ها Machine Learning
یادگیری ماشین ها یک زیر مجموعه از AI است. با یادگیری ماشین ها ، رایانه ها برنامه ریزی می شوند تا یاد بگیرند کاری را انجام دهند که برای آنها، قبلا برنامه ریزی نشده اند.

آنها به معنای واقعی کلمه، با کشف الگوها و بینش از داده ها، یاد می گیرند. به طور کلی، ما دو نوع یادگیری با نظارت و بی نظارت داریم.

در حالی که یادگیری ماشین ها یک زیر مجموعه از AI است، ما همچنین زیر مجموعه ها در حوزه آموزش ماشین، از جمله شبکه های عصبی، پردازش زبان طبیعی (NLP) و یادگیری عمیق را داریم. هر یک از این زیر مجموعه ها فرصتی برای تخصص در حوزه کاری فراهم می کند که فقط و فقط رشد می کنند.

یادگیری ماشین ها به سرعت در همه صنایع گسترش می یابد و تقاضای زیادی برای متخصصان ماهر ایجاد می کند. انتظار می رود بازار یادگیری ماشین ها تا سال ۲۰۲۲ به ۸،۸۱ میلیارد دلار افزایش یابد. برنامه های کاربردی برای تجزیه و تحلیل داده ها، استخراج داده ها و شناخت الگو تولید و استفاده می شود. قدرت جستجوی وب سایت، تبلیغات در زمان واقعی و تشخیص نفوذ شبکه تنها تعداد کمی از وظایف بسیاری که می تواند انجام دهد، هستند.

علاوه بر تکمیل وظایف بی شماری از طرف ما، هدف، تولید مشاغل است. شغل ماشین سازی در بین مشاغل پر رنگ در LinkedIn رتبه بندی شده است و تقریبا ۵۰۰۰ لیست شغلی مربوط به آن در سال ۲۰۱۸ ارسال شده است. در این شغل ها به خوبی حقوق پرداخت می شود. در سال ۲۰۱۷، حقوق متوسط برای یک مهندس مکانیک ماشین ۱۰۶،۲۲۵ دلار بود.
۳- اتوماسیون فرایند رباتیک یا RPA
مانند AI و Machine Learning، اتوماسیون فرایند رباتیک، یا RPA، تکنولوژی دیگری برای خودکار سازی مشاغل است. RPA با استفاده از نرم افزار برای اتوماسیون کردن فرآیندهای کسب و کار مانند تفسیر برنامه ها، پردازش معاملات، برخورد با داده ها و حتی پاسخ دادن به ایمیل است. RPA خودکار، وظایف تکراری را که مردم انجام می دهند، انجام می دهد. اینها به طور مثال وظایف مدنی کارگر کم درآمد است و تا ۴۵٪ از فعالیتهایی که ما انجام میدهیم، میتواند خودکار باشد. از جمله کار مدیران مالی، پزشکان و مدیران اجرایی شرکت ها می تواند به صورت خودکار انجام شود.

اگرچه تحقیقات Forrester نشان می دهد که RPA ، معیشت ۲۳۰ میلیون و یا بیشتر دانش آموز و یا تقریبا ۹ درصد نیروی کار جهانی را تهدید می کند. RPA در حال تغییر است و بدون شک در آینده نزدیک، شغل های جدید نیز ایجاد می کند. McKinsey می گوید که کمتر از ۵ درصد از مشاغل می تواند کاملا خودکار باشد، اما حدود ۶۰ درصد می تواند تا حدی خودکار باشد.

برای شما به عنوان حرفه ای فناوری اطلاعات که به دنبال آینده و تلاش برای درک روند فن آوری هستید، RPA فرصت های شغلی زیادی را ارائه می دهد. از جمله توسعه، مدیر پروژه، تحلیلگر کسب و کار، معماری راه حل و مشاور. و اینها شغل های خوبی هستند.

SimplyHired.com می گوید که حقوق و دستمزد RPA به طور میانگین ۷۳،۸۶۱ دلار است. اما به طور متوسط راه حلی برای توسعه دهندگان رده پایین تا معماران ارشد است چون فقط ۱۰ درصد آنها درآمد بیش از ۱۴۱،۰۰۰ دلار در سال دارند.
۴- بلاک چین Blockchain
اگر چه اکثر مردم در مورد تکنولوژی بلاک چین در رابطه با رمزنگاری ارز مانند Bitcoin فکر می کنند، بلاک چین امنیتی ارائه می دهد که در بسیاری از موارد، مفید است. در ساده ترین شرایط، blockchain می تواند به عنوان داده هایی باشد که شما فقط می توانید آن را اضافه، و نه از بین ببرید و یا تغییر دهید. از این رو اصطلاح “زنجیره ای” به دلیل این است که شما زنجیره ای از داده ها را ایجاد می کنید.

عدم توانایی تغییر بلوک های قبلی، چیزی است که آن را بسیار ایمن می کند. علاوه بر این، با تکنولوژی blockchain، شما به شخص ثالث مورد اعتماد مثل بانک احتیاج ندارید تا برای بر معاملات نظارت کند.

این افزایش امنیت است که چرا blockchain برای cryptocurrency یا همان ارز های مجازی استفاده می شود و چرا می تواند نقش مهمی در محافظت از اطلاعات مانند اطلاعات شخصی پزشکی بازی کند. بلاک چین می تواند به طور چشمگیری برای بهبود زنجیره تامین جهانی، مورد استفاده قرار گیرد.

و همانطور که استفاده از تکنولوژی بلاک چین افزایش می یابد، تقاضای متخصصان ماهر نیز افزایش می یابد. در این راستا، ما در حال حاضر پشت سر هم هستیم. طبق گفته Techcrunch.com، مشاغل وابسته به Blockchain، دومین سریعترین نوع رشد مشاغل هستند که ۱۴ فرصت شغلی برای هر یک از توسعه دهندگان Blockchain دارند. یک توسعه دهنده Blockchain ، متخصص در توسعه و اجرای معماری و ایجاد راه حل ها با استفاده از تکنولوژی بلاک چین می باشد. حقوق و دستمزد سالانه یک توسعه دهنده بلاک چین ۱۳۰،۰۰۰ دلار است.

با این وجود، کار برای توسعه دهنده تنها محدود به بلاک چین نیست. کارفرمایان همیشه به دنبال مهندسان نرم افزار، مشاوران و مدیران پروژه هستند. مشاغل در مؤسسات مالی در دسترس است. اما همچنین در خرده فروشی و مراقبت های بهداشتی، و به زودی احتمالا در فرآیند های تولید محصولات نیز خواهد بود.
۵- محاسبات لبه یا همان Edge computing
همانطور که مقدار داده هایی که ما در حال انجام آن هستیم، همچنان افزایش می یابد، ما در بعضی موارد نقاط ضعف رایانش ابری را شناخته ایم. محاسبات لبه برای کمک به حل برخی از این مشکلات به عنوان راهی برای دور زدن تأخیر ناشی از محاسبات ابری و انتقال داده ها به مرکز داده برای پردازش، طراحی شده است. اگر شما می خواهید، نزدیک تر به جایی که محاسبات نیاز دارد اتفاق می افتد باشید، این شرایطی که شما می خواهید، می تواند “بر روی لبه” وجود داشته باشد.

به همین دلیل، محاسبات لبه می تواند ِ برای پردازش داده های حساس در مکان های دور افتاده با محدودیت و یا بدون اتصال به یک مکان متمرکز مورد استفاده باشد. در چنین شرایطی، محاسبات لبه می توانند مانند یک مرکز داده کوچک عمل کنند. محاسبات لبه با افزایش استفاده از اینترنت چیزها (IoT) افزایش می یابد. انتظار می رود تا سال ۲۰۲۲، بازار محاسبات لبه جهانی به ۶٫۷۲ میلیارد دلار برسد.
۶- واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

6 تکنولوژی جدید باورنکردنی و موقعیت های شغلی آنها
6 تکنولوژی جدید باورنکردنی و موقعیت های شغلی آنها

واقعیت مجازی (VR) کاربر را در محیط خود غوطه ور می کند در حالیکه واقعیت افزوده (AR) محیط زیست را افزایش می دهد. اگر چه VR تا به امروز به صورت عمده برای بازی های کامپیوتری و همچنین برای آموزش، مانند VirtualShip که یک نرم افزار شبیه سازی برای آموزش نیروهای دریایی ایالات متحده، ارتش و گارد ساحلی است، استفاده شده است. Pokemon Go نمونه ای از AR است.

هر دو پتانسیل زیادی در تمرین، سرگرمی، آموزش، بازاریابی و حتی توانبخشی پس از جراحت دارند. از آنها می توان برای آموزش پزشکان برای انجام عمل جراحی استفاده کرد، به بازدید کنندگان موزه اجازه می دهند تا تجربه عمیق تر داشته باشند.

بر اساس یک مقاله در Monster.com، تقاضا برای متخصص با دانش VR تا ۳۷ درصد افزایش یافته است، اما متخصصین بالقوه در کمبود هستند.

این تقاضا تنها افزایش خواهد یافت. رقبا و فروشندگان عمده ای در بازار VR، مانند گوگل، سامسونگ و Oculus وجود دارند. تعداد زیادی از استارت آپ ها تشکیل می شوند و به دلیل کمبود نیروی متخصص جمع آوری می شوند.

شروع به کار در VR نیازی به تخصص زیادی ندارد. مهارت های برنامه نویسی پایه و یک ذهنیت دور اندیش می تواند کمبود تخصص را جبران کند و با گذشت زمان با دانش VR , AR آشنا خواهند شد. در حال حاضر متخصصین VR و AR کم هستند.