ساخت پیشرفته ترین جنگنده رادار گریز جهان توسط ژاپن

ساخت پیشرفته ترین جنگنده رادار گریز جهان توسط ژاپن

ژاپن اعلام کرده تلاش دارد تا پیشرفته ترین جنگنده پنهانکار یا رادارگریز جهان را طراحی و اجرا کند. این جنگنده ها میتوانند در دفاع هوایی نقش مهمی را ایفا کنند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، ژاپن برای ساخت نسل ششم جنگنده های خود اقدام کرده است و وزیر دفاع این کشور نیز اعلام کرده است که این جنگنده ها از سال ۲۰۳۱ وارد چرخه تولید خواهند شد. جنگنده های پیشرفته ژاپن در آینده جایگزین ۱۰۸ جت قدیمی تک موتوره خواهند شد.

برنامه FX که مربوط به وزارت دفاع این کشور است، بیش از ۲۶۱ میلیون بودجه در اختیار دارد تا بتواند همزمان با تولید جنگنده های پنهانکار، پهپادهایی را نیز برای فعالیت در کنار جنگنده ها تولید کند. فناوری مربوط به این پهپادها اکنون در آمریکا و استرالیا در حال توسعه است.

جنگنده های پنهانکار ژاپن با فناوری هایی نظیر همگام سازی هدف یا همان کنترل یکپارچه آتش و یا شبکه شلیک ساخته خواهد شد. همچنین جنگنده‌ها مجهز به سلاح های داخلی نیز خواهند بود.

پیش از این و از سال ۱۹۹۵جنگنده های F2 به خط دفاع هوایی کشور اضافه شده بودند .اکنون ژاپن قصد دارد تا این جنگنده های قدیمی را با مدل های جدید به روز رسانی کند. البته یکی از دلایل ژاپن برای این کار میتواند سرمایه گذاری چین بر روی جنگنده های پنهان کار J2 نیز باشد. از طرفی ایالات متحده نیز اعلام کرده است که بیش از ۱۰۰ جنگنده F35 به ژاپن فروخته است. این جنگنده ها به پیشرفته ترین اویونیک، موتور و جنگ افزار مجهز بوده و به عنوان کشنده ترین و سخت جان ترین هواپیما شناخته می شوند.