ساخت نوعی باتری خورشیدی که می تواند انرژی تجدیدپذیر را به شکل مایع ذخیره کند

ساخت نوعی باتری خورشیدی که می تواند انرژی تجدیدپذیر را به شکل مایع ذخیره کند

محققان توانستند با استفاده از باتری جریان خورشیدی انرژی های تجدید پذیر را به شکل مایع ذخیره کنند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا و به نقل از New Atlas، پنل های خورشیدی تنها می‌توانند انرژی خورشیدی را دریافت کنند. اما ذخیره سازی این انرژی برای استفاده در مکانی دیگر امری است که تاکنون به یک چالش بزرگ تبدیل شده بود. محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون توانستند باتری های جریان خورشیدی را به نوعی تولید کنند که بتواند ذخیره سازی انرژی را به صورت مایع انجام دهد.

باتری جریان نوعی سلول الکتروشیمیایی است که با استفاده از جریان اکسایش کاهش می‌تواند تبادل یونی را از طریق غشای موجود در این سیستم انجام دهد. در این سلول الکتروشیمیایی دو ماده شیمیایی حل شده در فضای مربوط به خود گردش می کنند. فرایند اکسایش کاهش یا همان تغییر عدد اکسایش اتم ها در واکنش های ساده ای مانند اکسایش کربن و تبدیل به کربن دی اکسید یا در واکنشهای پیچیده‌ای مانند اکسایش قند در بدن انسان دیده می شود. در واقع در این فرایند یک یا چند الکترون به مولکول یا یون دیگر منتقل می شود.

محققان می گویند باتری ساخته شده کمک می کند تا بتوان انرژی تجدیدپذیر را در یک دستگاه جمع آوری کنیم. بدین ترتیب می توان انرژی ها را به طور کارآمد و کاملاً مقرون به صرفه حتی در مصارف خانگی مورد استفاده قرار دهیم. در این باتری از دو ماده سیلیکون و یک ماده جدید به نام پروسکایت استفاده شده است. این دو ماده می توانند طول موجهای مختلف از نور را جذب کنند. الکتریسیته که از سلول خورشیدی تولید می شود یکی از این مایعات را شارژ کرده و باعث می شود تا دو مایع دیگر در محفظه میانی واکنش شیمیایی ایجاد کنند. تیم سازنده توانسته یک بازدهی ۲۰ درصدی از این روش کسب کند. همچنین این باتری می‌تواند نسبت به دیگر باتری های جریان، طول عمر بالاتری داشته و الکترولیت های اسیدی در آن وجود ندارد که باعث خوردگی مخازن شود.