چینی ها موفق به ساخت ماسک نانو قابل شستشو شدند

چینی ها موفق به ساخت ماسک نانو قابل شستشو شدند

ماسک صورت قابل شستشو با کمک فناوری ‌نانو توسط یکی از شرکت‌ها در چین ساخته شد، تولیدکنندگان این ماسک معتقدند که این نوع ماسک بعد از چند بار شست و شو همچنان قابلیت فیلتر کردن هوا را دارد.

به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناری نانو، ماسک نانویی با قابلیت شست و شو و استفاده مجدد با توجه به تقاضای بازار برای ماسک و برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا ساخته شده‌است، این ماسک در آب جوش و الکل شست وشو و ضدعفونی شده و دوباره استفاده می‌شود.

محققان در سراسر جهان سعی در ایجاد ماسک‌های قابل شست و شو دارند که بتوان آنها را دوباره استفاده کرد و در عین حال، فیلتر کردن ویروس‌ها با این ماسک‌ها بعد از شستشو نیز ادامه داشته باشد.

در ماه فوریه، یک شرکت چینی شروع به تولید ماسک‌های قابل شست و شو کرد، ماسک‌هایی که دارای غشای نانویی بوده و می‌تواند ویروس‌ها را فیلتر کند، این شرکت که در شانگهای قرار دارد می‌گوید که این ماسک‌های قابل شست و شو را می‌توان تا ۲۰ بار شست و بعد از شستشو نیز تا ۹۵ درصد از ذرات ۰٫۳ میکرون را فیلتر می‌کند.

کمیته اقتصادی و فناوری شانگهای می‌گوید که این ماسک N۹۵ جدید که با فناوری‌نانو تقویت شده، بعد از ضدعفونی کردن تا ۱۰ بار قابل استفاده است.

طبق گفته مقامات این شرکت، ماسک تولید شده از نفوذپذیری هوایی بالایی برخوردار بوده و در عین حال ضدآب است، سازنده این ماسک مدعی است، کسی که طولانی مدت از این ماسک استفاده کند، احساس نمی‌کند که دهانش مرطوب شده‌است، در داخل این ماسک، یک غشاء نانوالیاف نازک وجود دارد که می‌تواند ۹۵ درصد از ذرات به قطر ۰٫۰۷۵ میکرو را فلیتر کند، این در حالی است که قطر ویروس کرونا در حد ۰٫۱ میکرون است.

تولیدکنندگان دریافتند که این ماسک بعد از تمیز کردن و ضدعفونی کردن با الکل و آب جوش، قادر است تا ۲۰ بار دوباره استفاده شود، هر چند که توصیه می‌شود بیش از ۱۰ بار مورد استفاده مجدد قرار نگیرد، این ماسک می‌تواند ۲۰۰ ساعت مداوم استفاده شود که این میزان توانایی کارکرد، ۲۰ برابر بیشتر از ماسک‌های معمولی است.