تکنولوژی بلاک چین چیست؟ بررسی کامل عملکرد و آینده این فناوری جذاب

تکنولوژی بلاک چین چیست؟

تکنولوژی بلاک چین چیست؟ بیایین با یه مقدمه شروع کنیم: تکنولوژی مدرن اجازه می دهد مردم به طور مستقیم با هم ارتباط برقرار کنند. تماس های صوتی و تصویری، ایمیل ها، تصاویر و پیام های فوری به طور مستقیم از نقطه A به B سفر می کنند. حفظ اعتماد بین افراد بدون توجه به اینکه تا چه حد از هم جدا هستند و اینجاست که فناوری بلاک چین مانند بیت کوین قد علم می کند.

هنگامی که پول به وسط می آید، مردم باید به یک شخص ثالث اعتماد کنند تا بتواند معامله را انجام دهند. تکنولوژی بلاک چین وضعیت فعلی را به نحوی خلاقانه به چالش می کشد.

با استفاده از ریاضی و رمزنگاری، بلاک چین یک پایگاه داده باز و غیر متمرکز را برای هر معامله ای با ارزش فراهم می کند.

پول، کارها، اموال کالا، یا حتی رای دادن. ایجاد سوابقی که اعتبار آن می تواند توسط کل جامعه تأیید شود. اقتصاد جهانی آینده به سمت اعتماد جهانی و شفاف سازی حرکت خواهد کرد که هر کسی با دسترسی به اینترنت بتواند در معاملات مبتنی بر blockchain نظارت کند. سازمان های اعتمادی شخص ثالث، ممکن است دیگر لازم نباشد. انواع استفاده از فن آوری بلاک چین بی پایان است.
تعریف نُد در بلاک چین چیست؟
شبکه ای از گره های به اصطلاح محاسباتی، blockchain را تشکیل می دهند.

تعریف نُد: یک کپی از blockchain که به صورت خودکار پس از پیوستن به شبکه blockchain بارگیری می شود.

نُد ها با همدیگر، یک شبکه قدرتمند ایجاد می کنند که خود یک دید کاملا متفاوت برای اینکه چگونه اینترنت می تواند کار کند، است.

هر گره یا همان نُد، یک “مدیر” زنجیره بلاک چین است و به طور داوطلبانه به شبکه میپیوندد
تعریف لِدجر ledger چیست؟
لِدجر به مجموعه‌ای از حساب ‌های شماره ‌گذاری شده گفته می شود که وظیفه آن ثبت و نگهداری تمام تراکنش های مالی و قرارداد ها از زمان تولد شرکت یا زنجیره یا بلاک می باشد.

تکنولوژی بلاک چین چیست؟ بررسی کامل عملکرد و آینده این فناوری جذاب
تکنولوژی بلاک چین چیست؟ بررسی کامل عملکرد و آینده این فناوری جذاب

لِدجر در کل ۲ نوع باز Open Ledger و توزیع شدهDistributed Ledger دارد.

لِدجر باز
زنجیره تراکنش‌ها در لِدجر باز، برای همه قابل دیدن و دسترسی و مشخص است. یعنی همه اعضای شبکه می‌توانند از اطلاعات مالی و مبلغی که هر شخص دارد و تراکنش هایی که در گذشته انجام داده، باخبر بشوند. علاوه بر این‌ها، هر عضو لِدجر باز، می‌تواند درباره معتبر بودن یا نبودن تراکنش‌ها تصمیم بگیرد. یعنی وقتی بلاک جدیدی وارد زنجیره می شود توسط اعضا راستی آزمایی می شود که در ادامه بیشتر در مورد این توضیح خواهیم داد

لِدجر توزیع شده
در این مورد بر خلاف لِدجر باز که همه اعضا برای راستی آزمایی باید به نسخه متمرکز لِدجر رجوع کنند، لِدجر توزیع شده یک نسخه آپدیت شده را در اختیار هر عضو می گذارد و هر عضو به تاریخچه تمام تراکنش ها و فعالیت های صورت گرفته دسترسی دارد. این کپی لدجر به صورت مستمر برای هر عضو شبکه آپدیت و بروزرسانی می شود.

در تکنولوژی بیت کوین از لِدجر غیر متمرکز یا همان توزیع شده استفاده می شود که خود فوایدی نسبت به نوع متمرکز دارد. دستکاری اطلاعات در سیستم غیر متمرکز خیلی دشوار تر می باشد.

تکنولوژی بلاک چین و امنیت پیشرفته

با ذخیره داده ها در سراسر شبکه آن، blockchain خطرهایی را که با داده هایی که به طور مرکزی نگه داشته می شوند، حذف می کند.

این شبکه دارای نقاط متمرکز آسیب پذیری نیست که هکرها بتوانند از آن بهره برداری کنند. اینترنت امروز دارای مشکلات امنیتی است که این ها برای همه آشنا هستند. ما همه به سیستم “نام کاربری / رمز عبور” تکیه می کنیم تا از هویت و دارایی هایمان در اینترنت محافظت کنیم. روش های امنیتی Blockchain از تکنولوژی رمز گذاری استفاده می کنند.

پایه و اساس آن به اصطلاح “کلیدهای” عمومی و خصوصی است. یک کلید عمومی (یک رشته طولانی از رشته اعداد به صورت تصادفی) یک آدرس کاربر در blockchain است. Bitcoin ارسال شده در سراسر شبکه، متعلق به آن آدرس ثبت می شود. “کلید خصوصی” مانند یک رمز عبور است که مالک، آن را به بیت کوین یا سایر دارایی های دیجیتال خود می دهد. در حال حاضر شما اگر اطلاعات خود را در blockchain ذخیره کنید، این اطلاعات غیر قابل فساد و دستکاری خواهند شد.

با استفاده از فناوری blockchain، وب، یک لایه جدید از قابلیت را به دست می آورد.

در حال حاضر کاربران می توانند به طور مستقیم با یکدیگر همکاری کنند. معاملات Bitcoin در سال ۲۰۱۷ به طور متوسط حدود ۲ میلیارد دلار آمریکا در روز بود.

فن آوری Blockchain مانند اینترنت است که دارای یک استحکام داخلی می باشد. با ذخیره بلوک های اطلاعاتی که در سراسر شبکه آن یکسان هستند، بلاک چین ها نمی توانند:

توسط هر نهاد واحد، کنترل شوند.
یک نقطه ضعف شکست در آنها وجود ندارد.
Blockchain یک سربرگ دیجیتال ناپایدار از معاملات اقتصادی است که می تواند برنامه ریزی شود تا نه تنها معاملات مالی، بلکه تقریبا همه چیز با ارزش را با امنیت بالایی ثبت کند.

Bitcoin در سال ۲۰۰۸ اختراع شد. از آن زمان، Blockchain Bitcoin بدون اختلال قابل توجهی، عمل کرده است. تا به امروز هر کدام از مشکلات مربوط به Bitcoin به دلیل سوء مدیریت بوده است. به عبارت دیگر، این مشکلات از قصد بد و خطای انسانی حاصل می شود، نه نقص در مفاهیم پایه.
آیا فناوری بلاک چین اینترنت جدید است؟
Blockchain یک اختراع غیرقابل انعطاف پذیری است – خالق آن، یک فرد یا گروهی از افراد که با نام مستعار Satoshi Nakamoto شناخته شده اند، هستند. اما بلاک چین از آن به بعد، به چیزی بیشتر تبدیل شده است، و سوالی که در ذهن همه هست اینه که: بلاک چین چیست؟

با اجازه دادن به توزیع اطلاعات دیجیتالی، اما غیر کپی ، تکنولوژی blockchain ستون فقرات یک نوع جدید از اینترنت را ایجاد کرد. در ابتدا برای امنیت پول دیجیتال، بیت کوین (Bitcoin ) استفاده می شد اما جامعه فن آوری، در حال حاضر استفاده های بالقوه دیگری برای تکنولوژی بلاک چین پیدا کرده است.

Bitcoin به نام “طلا دیجیتالی” نامگذاری شده است. تا به امروز، ارزش کل این ارز مجازی نزدیک به ۱۱۲ میلیارد دلار آمریکا است. و blockchain می تواند انواع دیگر از ارزش های دیجیتال را ایجاد کند. مانند اینترنت یا ماشین. شما برای استفاده از تکنولوژی بلاک چین، لازم نیست بدانید چگونه blockchain کار می کند. با این حال، داشتن دانش پایه ای از این تکنولوژی جدید به شما نشان خواهد داد که چرا در دنیای امروزه از بلاک چین به عنوان یک انقلاب در فناوری یاد می شود.
تکنولوژی بلاک چین چگونه کار می کند؟
یک صفحه گسترده که هزاران بار در شبکه کامپیوتری تکرار شده است را تصور کن. سپس تصور کن که این شبکه، برای به روز رسانی منظم هم، طراحی شده است و با این تعریف، شما درک اولیه ای از blockchain دارید.

اطلاعاتی که در فناوری بلاک چین ها نگهداری می شود به عنوان یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و پیوسته است. این روش، استفاده از شبکه ای است که دارای مزایای واضح است. پایگاه داده Blockchain در هیچ مکان خاصی ذخیره نمی شود، به این معنی که پرونده هایی که نگهداری می کنند، واقعا عمومی هستند و به راحتی قابل تایید هستند. نسخه متمرکز این اطلاعات برای هکرهای فاسد وجود ندارد. میزبانی شده توسط میلیون ها کامپیوتر به طور همزمان، داده های آن برای هر کسی در اینترنت قابل دسترسی است.
تکنولوژی بلاک چین یک سند توزیع شده است که برای همه قابل دسترسی است. تکنولوژی بلاک چین خصوصیات باحالی هم داره.

وقتی اطلاعاتی وارد بلاک ها می شود، تغییر آن خیلی خیلی دشوار می شود. خوب این چجوری کار می کنه؟ بیایین به یک بلاک نگاه نزدیک تری کنیم.

هر بلاک 3 قسمت دارد: ۱- داده ۲- هَش فعلی ۳- هَش بلاک قبلی
اطلاعات ذخیره شده در بلاک به نوع زنجیره بلاک وابسته است.

فناوری بلاک چین “بیت کوین” به طور مثال مشخصات افراد شرکت کننده در معامله و مبلغ معامله را ذخیره می کند.

هر بلاک یک “هَش” هم دارد. هَش مثل اثر انگشت است که برای شناسایی بلاک و محتویاتش استفاده می شود و مثل اثر انگشت، همیشه منحصر به فرد است. وقتی یک بلاک ساخته می شود، هَش آن در پروسه محاسبه قرار می گیرد. تغییر اطلاعات داخل بلاک باعث تغییر هش نیز می شود. پس هَش ها برای شناسایی بلاک و امنیت اطلاعات آن ضروری هستند

اگه هَش یک بلاک عوض بشه، پس دیگه اون بلاک قبلی نیست.

سومین قسمت بلاک همان “هَش بلاک قبلی” می باشد. و این باعث بوجود آمدن زنجیره بلاک ها و امنیت خاص آنها می شود