فناوری ای که می‌تواند تراکم شبکه بی‌سیم را کنترل کند

فناوری ای که می‌تواند تراکم شبکه بی‌سیم را کنترل کند

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با همکاری محمد علیزاده، محقق ایرانی موفق به ساخت دستگاهی شدند که قادر است تراکم شبکه بی سیم را کنترل کند. در این سیستم علاوه بر کنترل تاخیر در شبکه های بی سیم، توان شبکه نیز تا 50 درصد افزایش خواهد یافت.

شبکه بی‌سیم
شبکه بی‌سیم

به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی تکنا، محمد علیزاده به اتفاق همکارانش در تیم تحقیقاتی موسسه فناوری ماساچوست، طرحی برای کنترل و بهبود تراکم در شبکه های بی سیم ارائه کرده اند. در این روش توان شبکه در تمامی خدمات وب افرایش می باید، از طرفی تاخیر در شبکه نیز به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. این طرح که (Accel-Brake Control (ABC نام گرفته است تا 50 درصد توان بالاتر را تضمین می کند.

الگوریتم تازه در این روش بدین صورت است که به روترها اجازه می دهد تا داده ها را در شبکه ای جریان دهد که ازدحام کمتر است. مسیریابی روترها معمولا در لایه سوم شبکه انجام می گیرد و در این لایه بسته های داده برای رسیدن به مقصدشان هدایت می شوند. پراتیش گویال یکی از محققان این طرح می گوید: تغییر در ظرفیت داده ها در شبکه های تلفن همراه باعث کاهش عملکرد خواهد شد. در سیستم های کنونی این انطباق با کندی صورت میگیرد در حالیکه در ABC وضع متفاوت است. محمد علیزاده، استادیار گروه برق در این مورد گفت: برای ارسال بسته های داده باید تغییرات تهاجمی در IP ها اتفاق بیفتد. از طرفی این تغییرات در بخش های دیگر اینترنت و اپراتورهای شبکه، همچنین ISP ها نیز نیاز است و تمام این تغییرات امکان پذیر نخواهد بود. اما در سیستم ABC این امر امکان پذیر است. زیرا تغییرات این سیستم به یک بیت در هر بسته داده بستگی دارد. ما با جمع آوری بازخوردهای یک بیت در مجموعه داده ها متوجه شدیم که یک بیت اثر سیگنال چند بیتی را خواهد داشت و قادر است اطلاعات کافی را حمل کند. اکنون این طرح در حال تست بر روی اپلیکیشن‌ها و خدمات وب است.